Savanorystė Lietuvoje ir užsienyje
Savanoriauti Lietuvoje gali visi asmenys nuo 14 m. bet kurioje nepelno siekiančioje organizacijoje, kaip tai numatoma LRS savanoriškos veiklos įstatyme. Kiekviena organizacija numato savanorių poreikį bei atitinkamą profilį, o susitikus gyvai derinami abiejų pusių lūkesčiai: užduotys, veiklų apimtys, tvarakraštis, komunikacija derinant abiejų šalių galimybes. Bet kuri nepelno siekianti organizacija gali pasirašyti dvišalę savanoriškos veiklos sutartį ir pasitelkti savanorius. Savanoriai rasti dominančią organizaciją gali savarankiškai duomenų bazėse (žr. toliau), kreiptis tiesiai įdomaninančią organizaciją arba į Savanorišką veiklą organizuojančią (SVO) organizaciją savo rajone: https://jrd.lt/informacija-jaunimui/savanoryste/organizaciju-paieska.
Savanoriška veikla gali būti labai įvairių formų - savanoriška veikla ir savanoriška tarnyba, vietinė, nacionalinė ir tarptautinė savanoriška veikla, trumpalaikė ir ilgalaikė. Kiekviena forma turi savų pranašumų, tad labai svarbu pasirinkti ne tik temą, bet ir formą, atitinkančią savanorio poreikius. Toliau rasite informacijos apie savanoriškos tarnybos programas, kuriose kviečiami dalyvauti jauni Lietuvoje gyvenantys žmonės.
Jaunimo savanoriška tarnyba
Jaunimo savanoriška tarnyba (JST) – tai intensyvi 6 mėn. trukmės programa jauniems žmonėms nuo 14 iki 29 m., kurios metu jaunuoliai 40 val./ mėnesį savanoriauja pasirinktoje akredituotoje priimančioje organizacijoje, kartą per mėnesį susitinka su savanorišką veiklą organizuojančios organizacijos paskirtu mentoriumi ir mokosi įveikti sunkumus, verčia patirtį išmokimais. JST programa - tai galimybė ne tik atrasti patinkančią veiklos kryptį, bet ir geriau pažinti save, ugdyti bendrąsias kompetencijas.
Organizacijoms – tai proga tapti akredituota savanorius priimančia organizacija, t.y. vieta, kurioje gali savanoriauti jaunas žmogus. Organizacija įsipareigoja savanoriui sudaryti 40 val. per mėnesį savanoriškos veiklos planą (grafiką), kuris atitiktų savanorio kompetencijas ir būtų prasmingas tiek savanoriui, tiek pačiai organizacijai. Kuratorius įsipareigoja apmokyti jauną žmogų, ugdyti ir palaikyti tarnybos metu.
2020 m. JST programa yra pripažįstama 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas.
Europos solidarumo korpusas
Europos solidarumo korpusas yra nauja Europos Sąjungos programa, kuri suteikia jaunimui (18-30 m.) galimybių savanoriaujant, atliekant praktiką, dirbant, įgyvendinant pačių inicijuotus projektus – kurti naudą vietos ar visos Europos bendruomenėms.
Savanoriškos veiklos projektai:
2020 m. 3 mėnesių tarptautinė savanoriška veikla pagal programas „Erasmus+“ ir „Europos solidarumo korpusas“ yra pripažįstama 0,25 stojamojo balo į Lietuvos aukštąsias mokyklas.
Jei ieškai vietos savanoriškai veiklai Lietuvoje, ieškok čia:
http://www.cv.lt/savanoryste
http://savanoriaujam.lt
http://www.sportosavanoriai.lt/
http://kulturossavanoriai.lt/
Savanoriška veikla Lietuvoje kviečiame susipažinti su šiais leidiniais ir teisės aktais:
2014 m. VšĮ „Socialinis veiksmas“, VšĮ „Duku“ ir Neringos Kurapkaitienės išleistas leidinys „Jaunimo savanorystės programos vadovas“ .
2013 m. N. Kurapkaitienė. Darbo su savanoriais pagrindai . Vadovėlis.
Naudingos nuorodos:
JTBA administruojama programos „Veiklus jaunimas“ paprogramė „Europos savanorių tarnyba“
Informacija apie savanorystę
http://www.zinauviska.lt/lt/savanoryste/kas-tai
http://www.3sektorius.lt/pilietines-iniciatyvos/savanoriau/
http://ec.europa.eu/lietuva/abc_of_the_eu/duk/savanoryste/faktai_skaiciai_savanoryste_lt.htm
http://www.ldb.lt/jaunimui/ieskantiems/Puslapiai/savanoriu_veikla.aspx
www.jtba.lt
Informacija atnaujinta 2019 12 05