Informacija apie naujas psichoaktyviąsias medžiagas

Naujos psichoaktyviosios medžiagos (NPS) – tai naujieji narkotikai, kurių pasiūla sparčiai auga visoje Europoje.  NPS savo kelią į rinką randa kaip jau seniai žinomų „tradicinių“ narkotikų pakaitalas, imituojantis jų poveikį, tačiau dažnai siūlomos kaip maisto papildai, vaistai, buitinės priemonės, cheminiai reagentai moksliniams tyrimams, augalų trąšos ir pan., tikslingai nurodant, kad produktas neskirtas vartoti žmonėms.

Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro duomenimis, šiuo metu Europos rinkoje stebima daugiau kaip 670 NPS, iš kurių net 80 proc. buvo aptiktos per pastaruosius 6 metus. Šios medžiagos kelia rimtų socialinių ir sveikatos problemų, nes naujos reiškia, kad nežinoma jų sudėtis, dozavimas ir poveikis.

Kas yra žinoma?

  • Dažnai NPS vartotojai klaidingai mano, kad NPS yra saugesni, nes „legalūs“.
  • NPS paprastai yra gražiai ir patraukliai supakuoti – tai skatina nuotykių ar įspūdžių ieškančius žmones eksperimentuoti ir elgtis rizikingai.
  • NPS prekeivių reklama sparčiai plinta internete, sudaromos nesudėtingos sąlygos jų įsigyti.
  • Dažniausiai NPS vartotojai nežino patys, ką vartoja – tai pagrindinė stiprių apsinuodijimų ar net mirčių priežastis.

Kodėl ši informacija aktuali su jaunimu dirbantiems specialistams?

  • Neretai NPS vartotojais yra paaugliai, kuriems lengvai prieinama „pozityvi“ informacija apie NPS  įvairiose interneto svetainėse, socialiniuose tinkluose, skatinanti išbandyti šias medžiagas, bet nieko nepasakanti apie jų vartojimo rizikas.
  • Ne visi mokinių tėvai žino apie NPS egzistavimą, išvaizdą ar galimas vartojimo rizikas, todėl nesikalba su savo vaikais šia tema, negali jų atpažinti ar tinkamai reaguoti, vaikui jų pavartojus.
  • Su jaunimu dirbantys specialistai, planuojantys ar vykdantys psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją, teikiantys ar organizuojantys pagalbą turi žinoti NPS kaip vieną naujausių iššūkių, kuris reikalauja atsako priemonių.

Siekiant užtikrinti sveiką, saugią, užkertančią kelią žalingiems įpročiams aplinką, padėti jaunimui ugdytis jiems ir visuomenei svarbias kompetencijas, į pagalbą šviesti, diskutuoti ir veikti NPS tematika yra parengtas naujas vaizdo klipas. Jis skirtas šiuolaikiškai, patraukliu būdu didinti jaunų žmonių supratimą apie NPS keliamą grėsmę sveikatai, supažindinti su aktualiausia informacija, ugdyti kritinį mąstymą eksperimentuojant su narkotikais ir paskatinti keisti nuostatas ir elgesį psichoaktyviųjų medžiagų atžvilgiu. Ši vaizdinė medžiaga taip pat gali būti naudojama, pristatant NPS temą kolektyvui ar tėvams.

Vaizdo klipą rasite, paspaudę šią nuorodą: https://www.youtube.com/watch?v=7D8rJ_rJNrA

Daugiau informacijos šia tema:

NTAKD leidinys „Naujos psichoaktyvios medžiagos“ : http://ntakd.lrv.lt/uploads/ntakd/documents/files/35362%20NTAKD%20naujos%20medziagos_2017%2011%2016%20galutinis.pdf

NTAKD organizuota Mokytojo tv laida „Narkotikai: pavojingos naujos medžiagos rinkoje“: http://mokytojotv.blogspot.com/2017/04/narkotikai-pavojingos-naujos-medziagos.html

 

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas

Paieška